Trwa ładowanie...

Warszawa. Nauka integracyjnych manier w metrze. Jak postępować z osobami z niepełnosprawnościami?

Czy można opierać się o wózek inwalidzki osoby, która się na nim porusza? Czy można nagle dotknąć osoby niewidomej? Czy można krzyczeć do osoby głuchej? Na te i wiele innych pytań o formy właściwego zachowania się wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności odpowiadać będą edukatorzy Fundacji Integracja podczas akcji "Dzień Integracji w metrze".

Warszawa. W środę odbędzie się "Dzień Integracji w metrze"Warszawa. W środę odbędzie się "Dzień Integracji w metrze"Źródło: Metro Warszawskie, fot: Jacek Czerwiński
d3kjqof
d3kjqof

"Dzień Integracji w metrze" odbędzie się w Warszawie już po raz szósty w środę, 22 września. Jego celem jest przekazanie pasażerom metra rzetelnej wiedzy o niepełnosprawności, wsparcie informacyjne samych osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich, ale także zwrócenie uwagi na społeczne miejsce osób z niepełnosprawnościami – przekazała rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Inicjatorem akcji był Piotr Pawłowski, założyciel Integracji, który w wyniku skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i przez 36 lat poruszał się na wózku.

- W 2018 r. odszedł Piotr, ale nie jego idee, pomysły i kampanie, które tworzył, a które, tak jak "Dzień Integracji w metrze" są kwintesencją działalności Integracji. Niezmiennie od 27 lat chodzi nam przecież o pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami są, tak jak osoby w pełni sprawne, integralną częścią społeczeństwa i że wobec nich należy zachowywać się z takim samym szacunkiem, kulturą i życzliwością jak wobec innych – powiedziała Ewa Pawłowska, Prezes Integracji.

Donald Tusk zaapelował do posłów KO o rozwagę? Leszek Miller nie ma wątpliwości

W 2020 roku, ze względu na reżim sanitarny związany z pandemią COVID-19 "Dzień Integracji w metrze" nie odbył się. - W tym roku miło nam wrócić do tradycji bezpośredniego spotkania z warszawiakami i gośćmi stolicy podróżującymi metrem. Nie bez powodu wybraliśmy na ten powrót akurat 22 września, czyli Dzień bez Samochodu. Mamy nadzieję, że pozostawicie Państwo swoje auta na parkingach, skorzystacie z komunikacji miejskiej i spotkacie się z nami w metrze – zachęca Ewa Pawłowska.

d3kjqof

Integracja zaprasza 22 września, w godzinach 8:00 – 11:00 i 15:00 – 18:00 na dwie stacje: Ratusz Arsenał oraz Nowy Świat-Uniwersytet. Pracownicy organizacji będą w tych miejscach rozdawać pasażerom metra barwny i prosty niczym komiks poradnik pt. "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością". Z publikacji można dowiedzieć się m.in. jak pomagać, a nie przeszkadzać osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się w miejscach publicznych, a także w jaki sposób z nimi rozmawiać i zachowywać się wobec nich, aby ustrzec się towarzyskich gaf.

Jak co roku, akcji "Dzień Integracji w metrze" towarzyszą warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Prowadzą je edukatorzy z niepełnosprawnościami z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze.

Jak co roku, podczas akcji w dniu 22 września Integracja uruchomi na terenie stacji Ratusz Arsenał specjalny Punkt Informacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Punkt prowadzony przez doradców z Centrum Integracja Warszawa będzie czynny w godzinach od 9:00 do 18:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3kjqof
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjqof