Trwa ładowanie...

Warszawa. Niecodzienne odkrycie w Centrum Zdrowia Dziecka. Znaleziono teksty Jacka Kaczmarskiego

Okazuje się, że Centrum Zdrowia Dziecka skrywa tajemnice. Robotnicy podczas remontu znaleźli teksty Jacka Kaczmarskiego. Ekipa remontowa odkryła matryce drukarskie z treścią "Obławy", "Murów" i innych utworów artysty.

Warszawa. Niecodzienne odkrycie w Centrum Zdrowia Dziecka. Znaleziono teksty Jacka KaczmarskiegoŹródło: PAP
d2aeqwi

Wszystko zaczęło się od tego, że w sali koncertowo-widowiskowej w Centrum Zdrowia Dziecka jest przeprowadzany generalny remont po raz pierwszy od 40 lat. Jak donosi portal Onet.pl, w konstrukcji sceny robotnicy odkryli blachy drukarskie, które były zapełnione tekstami utworów artysty Jacka Kaczmarskiego.

W sumie znaleziono aż 70 matryc drukarskich z tekstami offsetowego tomiku "Wiersze i piosenki" wydanego w 1983 roku. Łącznie na odnalezionych tablicach znajduje się ponad 80 utworów artysty w tym takie utwory jak: "Obława", "Lekcja historii klasycznej" czy "Mury".

– Nie wiemy dlaczego i w jaki sposób blachy znalazły się w sali widowiskowej Centrum Zdrowia Dziecka. Nie wiemy też, kto i kiedy je tu przyniósł. Nie mamy jednak wątpliwości, że znalezisko ma dużą historyczną wartość – powiedział w rozmowie z portalem dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Kontrowersyjny projekt Klaudii Jachiry. Joanna Mucha przestrzega

"Bard Solidarności". Jacek Kaczmarski i jego twórczość

Jacek Kaczmarski zadebiutował w 1976 roku. To wtedy pojawił się na Warszawskim Jarmarku Piosenki, a rok później śpiewał na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie został nagrodzony.

Rok później napisał słynne "Mury". Utwór w 1980 roku stał się hymnem Solidarności. W czasach stanu wojennego Kaczmarski był nazywany bardem, a jego twórczość była rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach oraz identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji.

d2aeqwi

Artysta zmarł 10 kwietnia 2004r., w wieku 47 lat. Zmagał się z choroba nowotworową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Onet.pl

d2aeqwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aeqwi