Trwa ładowanie...

Warszawa. Plac Pięciu Rogów nową przestrzenią publiczną w centrum miasta

Władze miasta w ramach koncepcji nowego centrum Warszawy planują przebudowę obszaru u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej. Powstanie tu Plac Pięciu Rogów, który ma w pełni wykorzystywać walory swojego położenia.

Warszawa. Plac Pięciu Rogów nową przestrzenią publiczną w centrum miastaŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d1a0la2
d1a0la2

Warszawa. Plac Pięciu Rogów - miasto stawia na pieszych

W miejskiejkoncepcji nowego centrum Warszawy jest zmiana charakteru miejsca, gdzie w centrum zbiega się aż pięć ulic. W tej chwili jest to obszar, w którym dominującą rolę odgrywają samochody, choć według danych miasta aż 2/3 jego użytkowników to piesi. Plac Pięciu Rogów, który ma tu powstać, w założeniu ma stać się terenem przeznaczonym przede wszystkim dla pieszych.

Firma odpowiedzialna za koncepcję nowego placu ma za zadanie uporządkowanie przestrzeni tak, by zniknęły stąd wydzielone jezdnie i chodniki. Powstanie tu jedna duża przestrzeń, a ruch drogowy będzie otwarty tylko w ciągu ulic Szpitalnej i Kruczej, i wyłącznie dla rowerzystów i autobusów miejskich.

Asfalt i chodniki zostaną zastąpione posadzką w postaci dużych betonowych płyt. Koncepcja zakłada również bogatą zieleń liściastą, dużo siedzisk oraz iluminację. Taka przemiana ma zapewnić warszawiakom nowe atrakcyjne miejsce spotkań.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Warszawa. Przebudowa spowoduje zmiany w ruchu

Miasto planuje działania wykraczające poza samą budowę placu. Przebudowie mają również ulec ulice Szpitalna i Krucza. W związku z tym planem należy spodziewać się nowej organizacji ruchu na tym obszarze.

d1a0la2

Ratusz zapewnia, że w nowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniono szczegółową analizę ruchu ulicznego, dzięki czemu uda się ograniczyć wszelkie utrudnienia w ruchu. Natężenie ruchu ma wzrosnąć przede wszystkim na rondzie Dmowskiego, Królewskiej, Grzybowskiej, Świętokrzyskiej, Tamce, Wybrzeżu Kościuszkowskim, Wioślarskiej i Marszałkowskiej. Według analizy, przepustowość tych miejsc sprawia, że wzrost natężenia ruchu na nich nie będzie wyraźnie zauważalny.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1a0la2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a0la2