Trwa ładowanie...

Warszawa podpisała umowę na budowę podziemnego parkingu

Miasto Warszawa podpisało umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego w centrum. Parking pod pl. Powstańców Warszawy będzie miał cztery kondygnacje i 420 miejsc.

Warszawa podpisała umowę na budowę podziemnego parkinguŹródło: Materiały prasowe, fot: Urząd m.st. Warszawy
d12n6bb
d12n6bb

Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Parking będzie własnością miasta, ale zarządzać nim będzie koncesjonariusz. To on będzie też ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat.

W ciągu pierwszych 4 lat koncesjonariusz zaprojektuje i wybuduje parking pod placem Powstańców Warszawy. Będzie miał cztery kondygnacje i 420 miejsc postojowych.

Parking zacznie działać w 2024 r. Będzie wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych i ogólnodostępną toaletę. Na powierzchni będą zamontowane stojaki rowerowe.

Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza. W ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców.

d12n6bb

Unikalna umowa

Umowa między m.st. Warszawą i firmą Immo Park Warszawa Sp. z o.o., spółką zależną Mota-Engil będzie wiązać strony koncesją udzieloną na 40 lat.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreśla, że podpisana umowa jest unikalna w skali kraju.

– Mamy powody do zadowolenia. Udało nam się wynegocjować warunki i umowę, która jest unikalna w skali kraju. Dzięki podpisanemu dziś partnerstwu Warszawa zyska nowy wielopoziomowy parking podziemny nie inwestując przy tym własnych środków. Co ważne, ryzyko inwestycyjne również będzie po stronie koncesjonariusza – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Pod koniec listopada 2019 r. nastąpiło otwarcie ofert na wybór koncesjonariusza dla budowy parkingów podziemnych w stolicy. Wpłynęła jedna propozycja, złożona przez Immo Park Warszawa sp. z.o.o. spółkę zależną Mota-Engil Central Europe S.A.

d12n6bb

Mota-Engil Central Europe jest doświadczonym inwestorem i wykonawcą na rynku polskim nie tylko w zakresie budowy parkingów, ale przede wszystkim jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedział Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa Sp. z o.o.

Dodał, że firma jako jedna z pierwszych zrealizowała projekt w formule PPP czyli parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. W portfolio firmy znajduje się także umowa z Miastem Gdańsk na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych.

Podlecki podkreślił, że Warszawa ma ogromny potencjał na kolejne parkingi w tej formule. Jego zdaniem „projekty partnerstwa publiczno-prywatnego to przyszłość samorządów”.

d12n6bb

Parkingów będzie więcej?

Spełniamy obietnice o budowie parkingów podziemnych w sercu Warszawy. Wszyscy wiemy, że sprawa ta nie jest łatwa, ale podpisywana dziś umowa to najlepszy dowód, że samorządy mogą z powodzeniem współpracować z przedsiębiorcami. To jedna z najlepszych dróg do realizacji wspólnych celów – powiedziała Anna Nehrebecka-Byczewska, radna i przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy. Wyraziła nadzieję, że następny będzie podziemny garaż nieopodal Starego Miasta.

Parking pod pl. Powstańców Warszawy zostanie zaprojektowany i wybudowany tylko ze środków koncesjonariusza. Wybudowany obiekt, o wartości ok. 86 mln zł, przejdzie na własność miasta. To pierwsza tego typu umowa na parking podziemny w Polsce.

Ratusz wskazuje, że Plac Powstańców Warszawy zmienił się po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra. Wówczas więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów. Pojawiły się też elementy małej architektury.

Po wybudowaniu parkingu plac Powstańców Warszawy zostanie kompleksowo przebudowany. Większość istniejących obecnie elementów małej architektury i zieleni zostanie ponownie wykorzystana – zapewniają władze miasta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d12n6bb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n6bb