Trwa ładowanie...
d4fsafq

Warszawa. Straż miejska na ratunek zwierzakom [ZDJĘCIA]

Warszawski Ekopatrol Straży Miejskiej to jednostka, która pomaga zwierzętom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Z opublikowanego właśnie raportu NIK, wynika, że strażnicy ze stolicy uratowali najwięcej zwierząt na tle całej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Mały lis uratowany przez Ekopatrol Straży Miejskiej
Warszawa. Mały lis uratowany przez Ekopatrol Straży Miejskiej (Straż Miejska Warszawa)
d4fsafq

Zwierzęta w Warszawie mogą liczyć na fachową pomoc straży miejskiej

Obecnie w warszawskim ekopatrolu pełni służbę 43 funkcjonariuszy, mających do dyspozycji sprzęt przystosowany do interwencji związanych ze zwierzętami. Strażnicy co roku przechodzą szereg szkoleń, których celem jest podniesienie kwalifikacji w zakresie odławiania dzikich zwierząt na terenach miejskich i pomocy zwierzętom.

Członkowie ekopatrolu muszą dysponować szeroką wiedzą na temat zachowania dzikich zwierząt, ponieważ praca z nimi niesie ze sobą duże ryzyko. Każde, nawet najmniejsze zwierzę, może zaatakować strażnika, gdy ten będzie próbował mu pomóc. Dlatego funkcjonariusze muszą być regularnie szkoleni z zakresu bezpieczeństwa w pracy z dziką zwierzyną.

d4fsafq

Strażnicy są wielbicielami zwierząt, a wielu z nich postanowiło dać uratowanym zwierzakom dach nad głową przygarniając je.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Warszawa. Ekopatrol ma mnóstwo pracy

Raport NIK zawiera pozytywną ocenę pracy funkcjonariuszy ekopatrolu w Warszawie. Pokazuje również jak duża jest skala problemu, z jakim muszą się mierzyć. Tylko w 2019 roku do warszawskiej jednostki wpłynęło ponad 35 tysięcy zgłoszeń. W skutek podjętych interwencji udało się pomóc prawie 10 tysiącom zwierząt.

d4fsafq

Największą grupę, wpadających w tarapaty, ssaków stanowią psy 2 272 i koty 1 393. Strażnicy uratowali również 371 nietoperzy, 324 jeże, 111 wiewiórek, 51 kun, 42 lisy, 31 królików. Życie na krawędzi nie jest obce również ptakom. Najwięcej skrzydlatych mieszkańców miasta, wyciąganych z opresji przez ekopatrol, stanowiło ponad 2 700 gołębi. Pomocnej dłoni funkcjonariuszy potrzebowały również steki kaczek, wron, jerzyków i wróbli. Nie obyło się także bez interwencji dotyczących węży, jaszczurek i żółwi.

Warszawa. Zwierzęta w czasach zarazy

Straż miejska Warszawy opublikowała również statystyki dotyczące interwencji podjętych w czasie epidemii koronawirusa. Funkcjonariusze ratowali życie i zdrowie ponad 1 000 ssaków i ponad 700 ptaków. Poza wspomnianymi wyżej gatunkami, do miasta zawędrowały sarny, bobry, zające, czaple, bociany i borsuk.

Najbardziej spektakularna akcja ratunkowa miała jednak miejsce, kiedy do Parku Skaryszewskiego zawitał młody łoś. Przybysz z lasu postanowił zasmakować w posadzonych w parku kwiatach i nie miał większego zamiaru wrócić samodzielnie tam skąd przyszedł. W trosce o jego zdrowie i życie, interwencję podjęli strażnicy miejscy, którym udało się odłowić potężnego ssaka i bezpiecznie przetransportować go do Kampinoskiego Parku Narodowego.

d4fsafq
Straż Miejska Warszawa
Straż Miejska Warszawa
Straż Miejska Warszawa
Straż Miejska Warszawa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fsafq

Podziel się opinią

Share

d4fsafq

d4fsafq