Trwa ładowanie...

Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Policja zatrzymała dwie aktywistki

Dwie aktywistki odpowiedzialne za rozwieszenie tęczowych flagi na pomnikach zostały zatrzymane. Trwa ich przesłuchanie.

Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Policja zatrzymała dwie aktywistkiŹródło: East News
d3ozhdd
d3ozhdd

Jak informują w mediach społecznościowych lewicowe stowarzyszenia, stołeczna policja zatrzymała dwie aktywistki z ugrupowania "Stop Bzdurom", odpowiedzialne za rozwieszenie tęczowych flag na pomnikach.

"Margot i Łania ze Stop Bzdurom zostały zatrzymane przez policję. Wczoraj wieczorem policja w cywilu zakuła w kajdanki Margot i wywiozła nieoznakowanym radiowozem bez podania przyczyny. Dziś zatrzymana została kolejna osoba z kolektywu - Łania. Przeszukiwane jest też mieszkanie osoby z antyrepresyjnej grupy SZPIL(A), która pomaga w sprawie" - czytamy w dzisiejszym komunikacie zamieszczonym przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Jedna z kobiet została przewieziona na komendę na ulicy Wilczej, gdzie została przesłuchana. Obie kobiety są pod opieką prawników.

Zobacz także: Edyta Górniak o wizycie w patriotycznej stacji. "Zaskoczyło mnie, że moje 'gay community' tego nie zrozumiało"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", policja nie udziela informacji w tej sprawie.

d3ozhdd

Warszawa. Tęczowe flagi i symbole anarchistyczne na pomnikach

Do zdarzenia doszło w nocy z 28 na 29 czerwca, kiedy to młode kobiety rozwiesiły flagi oraz maseczki ze znakami anarchistycznymi na najbardziej rozpoznawalnych pomnikach w stolicy m.in. Mikołaja Kopernika, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego czy warszawskiej Syrenki. Największe oburzenie jednak wywołało umieszczenie flagi, stanowiącej symbol ruchu LGBT, na pomniku Jezusa Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Dodatkowo działaczki naklejały na monumentach kartkę ze słowami manifestu: "To szturm! To atak! To tęcza! Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić. Nigdy więcej błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich. Jeb... się ignoranci".

30 lipca, warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. Chodzi o znieważenie pomników upamiętniających osoby i wydarzenia historyczne oraz obrazę uczuć religijnych w przypadku rozwieszenia tęczowej flagi na monumencie Jezusa Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ozhdd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ozhdd