Trwa ładowanie...
d3a4ur9

Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Policja zatrzymała dwie aktywistki

Dwie aktywistki odpowiedzialne za rozwieszenie tęczowych flagi na pomnikach zostały zatrzymane. Trwa ich przesłuchanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Dwie kobiety, które rozwiesiły tęczowe flagi na pomnikach, zostały zatrzymane
Warszawa. Dwie kobiety, które rozwiesiły tęczowe flagi na pomnikach, zostały zatrzymane (East News)
d3a4ur9

Jak informują w mediach społecznościowych lewicowe stowarzyszenia, stołeczna policja zatrzymała dwie aktywistki z ugrupowania "Stop Bzdurom", odpowiedzialne za rozwieszenie tęczowych flag na pomnikach.

"Margot i Łania ze Stop Bzdurom zostały zatrzymane przez policję. Wczoraj wieczorem policja w cywilu zakuła w kajdanki Margot i wywiozła nieoznakowanym radiowozem bez podania przyczyny. Dziś zatrzymana została kolejna osoba z kolektywu - Łania. Przeszukiwane jest też mieszkanie osoby z antyrepresyjnej grupy SZPIL(A), która pomaga w sprawie" - czytamy w dzisiejszym komunikacie zamieszczonym przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Jedna z kobiet została przewieziona na komendę na ulicy Wilczej, gdzie została przesłuchana. Obie kobiety są pod opieką prawników.

d3a4ur9

Zobacz także: Edyta Górniak o wizycie w patriotycznej stacji. "Zaskoczyło mnie, że moje 'gay community' tego nie zrozumiało"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", policja nie udziela informacji w tej sprawie.

Warszawa. Tęczowe flagi i symbole anarchistyczne na pomnikach

Do zdarzenia doszło w nocy z 28 na 29 czerwca, kiedy to młode kobiety rozwiesiły flagi oraz maseczki ze znakami anarchistycznymi na najbardziej rozpoznawalnych pomnikach w stolicy m.in. Mikołaja Kopernika, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego czy warszawskiej Syrenki. Największe oburzenie jednak wywołało umieszczenie flagi, stanowiącej symbol ruchu LGBT, na pomniku Jezusa Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

d3a4ur9

Dodatkowo działaczki naklejały na monumentach kartkę ze słowami manifestu: "To szturm! To atak! To tęcza! Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić. Nigdy więcej błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich. Jeb... się ignoranci".

30 lipca, warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. Chodzi o znieważenie pomników upamiętniających osoby i wydarzenia historyczne oraz obrazę uczuć religijnych w przypadku rozwieszenia tęczowej flagi na monumencie Jezusa Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3a4ur9

Podziel się opinią

Share
d3a4ur9
d3a4ur9