Trwa ładowanie...

Warszawa. Wirus ptasiej grypy w zoo. Nie żyje kaczka karolinka

Ognisko groźnej choroby ptaków w stołecznym Ogrodzie Zoologicznym. Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył je po badaniu martwej dzikiej kaczki. Ogród jednak nie zostanie zamknięty.
Share
Warszawa. Kaczka karolinka została znaleziona martwa na terenie Ogrodu Zoologicznego. Ekspertyza wykazała, że ptak był zakażony wirusem ptasiej grypy
Warszawa. Kaczka karolinka została znaleziona martwa na terenie Ogrodu Zoologicznego. Ekspertyza wykazała, że ptak był zakażony wirusem ptasiej grypy
djkgayq

O przypadku ptasiej grypy w zoo poinformował we wtorek Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. To ognisko choroby określanej przez fachowców jako "zjadliwa", a więc szczególnie niebezpiecznej.

Obecność wirusa HPAI u wolno żyjącej kaczki rasy karolinka (Aix sponsa) została potwierdzona przez laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Ekspertyzę laboratoryjną wykonano 24 lutego.

Jak informuje wtorkowy komunikat Inspekcji Weterynaryjnej, w związku z tym przypadkiem występowania wirusa, w ogrodzie zoologicznym wdrożone zostały konieczne procedury, zalecane przez Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie zwalczania ptasiej grypy, ale nie będzie konieczne zamknięcie placówki dla zwiedzających.

djkgayq

Kaczka nie jest okazem fauny wpisanym na wykazy placówki. To wolno żyjące, dzikie zwierzę, które mogło przemieszczać się w dowolnym czasie. Mogło nie mieć kontaktu z podopiecznymi Ogrodu Zoologicznego przebywającymi w klatkach. Konieczna jednak będzie obserwacja i wzmożone środki ostrożności wobec skrzydlatych mieszkańców zoo.

Warszawa. Wirus ptasiej grypy w zoo. Padła kaczka karolinka

To nie jest jedyne miejsce w Polsce, w którym pojawiły się chore ptaki. W zeszłym tygodniu Inspekcja Weterynaryjna informowała o 13 takich punktach. Wysoce zjadliwą grypę ptaków stwierdzono u 27 osobników, w większość są to łabędzie nieme. W połowie lutego obecność wirusa potwierdzona została u łabędzia niemego padłego w pobliżu Kanału Żerańskiego w Warszawie.

djkgayq

Historia willi Wojciecha Jaruzelskiego. Opowiada o niej córka generała

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djkgayq

Podziel się opinią

Share
djkgayq
djkgayq