Trwa ładowanie...

Więzienie na Rakowieckiej. Odkryto masowy grób

Na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej odnaleziono szczątki ośmiu osób. Masowy grób pochodzi z czasów Powstania Warszawskiego. IPN sądzi, że leżą w nim ofiary Niemców.

Więzienie na Rakowieckiej. Odkryto masowy gróbŹródło: twitter.com, fot: Marta Smolańska/IPN
d2uwdj4
d2uwdj4

Odkrycia dokonali specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Jama ze szczątkami znajduje się tuż obok pawilonu śledczego, nazywanego potocznie "Pałacem Cudów". To w tym miejscu funkcjonariusze UB brutalnymi przesłuchaniami zmuszali więźniów do przyznawania się mimo woli. Został on jednak wybudowany dopiero kilka lat po zasypaniu ciał. Znaleziony grób datuje się bowiem na 1944 rok.

Jak podaje polsatnews.pl, z wnętrza jamy wydobyto również rzeczy osobiste, takie jak np. medalik i krzyż. Dzięki nim oraz badaniom genetycznym ludzkich szczątków eksperci spróbują ustalić tożsamość zamordowanych. Odkrycie pozwoliło na przedłużenie prac w tym miejscu jeszcze do 18 lipca.

To już czwarty etap prowadzonych przez IPN poszukiwań na terenie byłego mokotowskiego więzienia. Ich założeniem jest lokalizacja nieznanych do tej pory miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru z lat 1944-56. Wcześniej prace wykopaliskowe odbywały się w pobliżu Pawilonu Dziesiątego.

Specjaliści Instytutu mają jeszcze trochę czasu na kompleksowe zbadanie terenu aresztu. Decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości placówka zostanie już niedługo przekształcona w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jego otwarcie zaplanowano na 1 marca 2019 roku.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gawłowski po wyjściu z aresztu: stoję z otwartą przyłbicą, niczego się nie obawiam

d2uwdj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uwdj4