Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych. Sanepid apeluje: na cmentarze w maseczkach

Mazowiecki inspektor sanitarny ostrzega przed tłumami na cmentarzach, które mogą się pojawić przy okazji Wszystkich Świętych. Służby sanitarno-epidemiologiczne zalecają, by nie rezygnować z zakładania maseczek podczas pobytu w nekropoliach.

Weekend przed dniem Wszystkich Świętych oraz pierwszy dzień listopada będą decydujące w kwestii rozpowszechniania się wirusa COVID-19. Mazowiecki sanepid apeluje, by na cmentarze, gdzie będzie dużo ludzi, wybrać się w maseczkach (Barbara Kwiatkowska)Weekend przed dniem Wszystkich Świętych oraz pierwszy dzień listopada będą decydujące w kwestii rozpowszechniania się wirusa COVID-19. Mazowiecki sanepid apeluje, by na cmentarze, gdzie będzie dużo ludzi, wybrać się w maseczkach (Barbara Kwiatkowska)
d47jfdk
d47jfdk

"Nadchodzący weekend może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu zachorowań na COVID-19. Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Zakażeń przybywa lawinowo i spodziewamy się kolejnych wzrostów w najbliższych tygodniach" - napisał niedawno dr Przemysław Rzodkiewicz, mazowiecki inspektor sanitarny.

Na cmentarzach, gdzie pojawią się rzesze odwiedzających, trudno będzie zachować dystans społeczny. Najrozsądniej będzie więc zadbać o indywidualną ochronę, zmniejszającą prawdopodobieństwo zakażenia COVID-19.

Jak przypomina komunikat Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego, stan epidemii nie został odwołany. Nie ma wprawdzie obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni, ale warto pamiętać o założeniu maseczek podczas wizyty na cmentarzu.

d47jfdk

"Tłum to otwarte wrota do rozprzestrzeniania się zakażenia. Jedna osoba zakażona wariantem Delta może roznieść zakażenie na 6-7 osób przebywających w pobliżu, jeśli nie ma zakrytego nosa i ust" - podają służby.

Wszystkich Świętych. Sanepid apeluje: na cmentarze idźmy w maseczkach prawidłowo założonych

Epidemiolodzy zwracają ponadto uwagę na prawidłowe używanie masek i zakładanie ich tak, by zasłaniały i nos, i usta. "Noszenie maseczki pod nosem nie przynosi spodziewanej ochrony. Natura rozprzestrzeniania się wirusa jest taka, że odkryty nos ponad założoną maseczką rozprowadza aerozol powietrza wraz z wirusami na znaczną odległość. Jest to szczególnie niebezpieczne w środkach komunikacji i we wszelkich zamkniętych pomieszczeniach" - czytamy w komunikacie cytowanym przez rp.pl, w którym jest także apel o "wrażliwość i solidarność społeczną w tych dniach, o rozwagę i respektowanie obowiązujących przepisów mających ograniczać epidemię".

Jednocześnie inspektor sanitarny województwa mazowieckiego przestrzega, by przy jakichkolwiek objawach infekcji, bez identyfikowania, czy mamy do czynienia z grypą, czy przeziębieniem, zostać w domu, unikać kontaktu z innymi osobami, skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania, które ewentualnie wykluczą COVID-19.

"Jak można sobie robić taką krzywdę". Marcin Najman grzmi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47jfdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47jfdk