Trwa ładowanie...
pocztówka
04-04-2018 14:36

"Wypie***lać Żydy z Mokotowskiej". Taką pocztówkę dostała fundacja

Prezes Fundacji Bęc Zmiana opublikowała zdjęcie pocztówki, którą znalazła w skrzynce pocztowej. Widnieje na niej duże logo "White Pride". Niżej napisano: Wypie***lać Żydy z Mokotowskiej.

"Wypie***lać Żydy z Mokotowskiej". Taką pocztówkę dostała fundacjaŹródło: Facebook.com, fot: Fundacja Bęc Zmiana
d1gjucx
d1gjucx

Fundacja "pochwaliła" się kartką pocztową na Facebooku. - Piękny dziś dzień, taki słoneczny. I pocztówkę dostaliśmy - napisali nad zdjęciem. Oprócz napisu "White Pride", używanego przez neonazistów, kartka przedstawia bramę byłego niemieckiego obozu Auschwitz z napisem "Arbeit macht frei".

Autentyczność kartki potwierdza rzeczniczka Fundacji Bęc Zmiana. - To nie jest fejk. Dostaliśmy to pierwszy raz, ale prezes fundacji nie zamierza tej sprawy zamiatać pod dywan - mówi Wawalove Anna Kiedrzyńska-Tui.

- Otrzymaliśmy kartkę drogą pocztową. Wysłano ją 30 marca - mówi nam prezes fundacji Bogna Świątkowska. - Musimy reagować na tego rodzaju treści i je upubliczniać. Odbieramy to jako przejaw nienawiści, której poziom jest niepokojący. Zgłosiłam to przed chwilą na policję. Jeżeli tego rodzaju komunikaty pojawiają się w przestrzeni publicznej, to są na to paragrafy - dodaje.

Prezez zapowiada, że przekaże kartkę do zbiorów muzeum Polin. - Gromadzą tam przejawy mowy nienawiści, więc może im się to przyda - mówi Świątkowska.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: Fundacja Bęc Zmiana

Post udostępniono już kilkadziesiąt razy. Pod nim pojawiło się wiele komentarzy. - Polska 1933 - napisała pani Magdalena. - To niemożliwe, "w Polsce nie ma faszyzmu" - ironizuje pan Michał. Jeszcze inni radzą, co należy zrobić w takiej sytuacji: - Trzeba było oddać do analizy kryminalistycznej. Może mają odciski palców w bazie danych, no a gdyby doszło do fizycznych ataków na lokal, to pocztówka może posłużyć za pomocniczy materiał dowodowy. Nie zaniedbujcie takich rzeczy - napisał pan Michał. Niektórzy uważają, że fundacja napisała kartkę "sama do siebie, aby zwiększyć swoją popularność".

Fundacja Bęc Zmiana zajmuje się rozwojem kultury współczesnej, badaniami naukowymi dotyczącymi współczesności i rozpoznaniem potencjału przestrzeni publicznej.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Dlaczego cała Warszawa była dziś zakorkowana? Wyjaśniamy

d1gjucx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjucx