Trwa ładowanie...

Za darmo: Warszawa Opozycjonistek

Dlaczego opowieść o oporze i walce w PRL to najczęściej opowieść mężczyzn? Poznaj stołeczne opozycjonistki z tego okresu!

Za darmo: Warszawa Opozycjonistek
d44neoi

Z okazji Dnia Kobiet najbliższą sobotę 8 marca odbędzie się spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa opozycjonistek" i spotkanie uczestniczek tamtych wydarzeń i osób obecnie aktywnych społecznie na zaproszenie Pani Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim. Wstęp wolny.

Praca, niekończące się kolejki i dyskusje, aresztowania mężów, przyjaciół, kochanków, synów i ojców, przyjęcia i rewizje; dzieci, które trzeba wychować i pochłonięty walką z systemem mężczyzna – tym w PRL żyły warszawskie opozycjonistki. To najczęstszy ton opowieści o kobietach opozycji, pewnie jest to opowieść prawdziwa, ale tylko częściowo.

Wiemy, że w opozycji aktywnie i twórczo działały m.in. Ludwika Wujec, Ewa Kulik, Barbara Labuda, Henryka Krzywonos, Alina Pieńkowska, Helena Łuczywo – by wymienić tylko te najbardziej znane. Tymczasem 6 lutego 1989 roku, przy okrągłym stole, zasiadły tylko dwie kobiety: Grażyna Staniszewska po stronie Solidarności i Anna Przecławska po stronie partyjnej. Dlaczego? - mówią organizatorzy - 8 marca organizujemy wydarzenie pt. „Głosy opozycjonistek” ponieważ chcemy przyjrzeć się nie tylko codziennemu życiu warszawskich opozycjonistek, ale też poznać ich motywacje do społecznej i politycznej aktywności. Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że po 1989 roku jest ich w polityce tak niewiele? Dlaczego zostały zepchnięte a może same usunęły się na bok? Dlaczego opowieść o oporze i walce w PRL to najczęściej opowieść mężczyzn?

d44neoi

Program:

15.00 plac Zbawiciela
miejsce startu SPACERU Z AUDIOPRZEWODNIKIEM „Warszawa opozycjonistek”
Spotykamy się pod „Metodystami” (pl. Zbawiciela 5). Możecie ściągnąć darmowy audioprzewodnik ze strony www.miejskasciezka.pl na swoją mp3 lub telefon. Możecie też po prostu przyjść - audioprzewodnik będzie nagłośniony.
Udział w spacerze jest bezpłatny. Trasa spaceru jest dostępna dla osób z wózkami.

Bezpośrednio po spacerze o 17:00, Pałac Prezydencki
Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP zaprasza do Pałacu Prezydenckiego na dyskusję AKTYWNOŚĆ WARSZAWSKICH OPOZYCJONISTEK – wczoraj i dziś. (obowiązkowa rejestracja)

W spotkaniu udział wezmą:

d44neoi

Ewa Kulik – polska tłumaczka literatury pięknej, działaczka opozycji w okresie PRL, redaktorka niezależnych czasopism, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego;

Ludwika Wujec – z wykształcenia fizyczka, działaczka społeczna i samorządowa, zaangażowana w jawną i niejawną działalność opozycyjną w PRL,

Danuta Przywara – socjolożka i działaczka społeczna, opozycjonistka okresu PRL, prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Prowadzenie:
Róża Rzeplińska - etnografka i działaczka społeczna, prowadzi Stowarzyszenie 61.

d44neoi

Osoby, które zechcą wziąć udział w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim organizatorzy proszą o zarejestrowanie się przy pomocy formularza oraz zabranie ze sobą dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość.

d44neoi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44neoi