Trwa ładowanie...
d13s4z7

Zmiana czasu na zimowy w najbliższy weekend. Miała być jedną z ostatnich, ale Europa zmieniła zdanie

W najbliższy weekend zmiana czasu w letniego na zimowy. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę dłużej. Wskazówki zegarków przestawimy w nocy, z soboty na niedzielę, z godz. 3:00 na 2:00. I wcale nie będzie to ostatni raz, wbrew zapowiedziom Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu z letniego na zimowy w najbliższy weekend
Zmiana czasu z letniego na zimowy w najbliższy weekend (East News, Fot: eastnews)
d13s4z7

W Europie wracamy do czasu zimowego zawsze w ostatnią niedzielę października. Zegarki na czas letni przestawiamy zaś w ostatni weekend marca.

W marcu tego roku Parlament Europejski zagłosował "za" za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie chcą, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Te, które wolą zachować czas zimowy, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Sprawa porzucenia zmiany czasu skomplikowała się jednak. Większość stolic europejskich zmieniło zdanie i chce byśmy nadal funkcjonowali przez pół roku w czasie letnim, a w drugiej połowie roku - w czasie zimowym.

d13s4z7

- Państwa członkowskie UE wyrażają obawy co do tego, jak zmiana czasu miałaby wyglądać, jak przebiegałyby różne strefy czasowe. Za wcześnie więc, by kraje przyjęły wspólne stanowisko - stwierdził ostatnio rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

Podkreślił jednocześnie, że "negocjacje w tej sprawie wciąż trwają".

Rzecznik prezydenta: nie będzie państwowego marszu 11 listopada z udziałem Andrzeja Dudy

Prace nad odejściem od przestawiania zegarków dwa razy w roku przyspieszyły po konsultacjach społecznych, które KE prowadził w ubiegłym roku. Zebrano wtedy 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii), a 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu są też Polacy.

d13s4z7

Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowałaby czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

Zmianę czasu letniego i zimowego reguluje unijna dyrektywa z 2001 r. Zgodnie z jej zapisami "począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce przepisy te reguluje specjalne rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, wydawane na 5 lat. Przyjęte w 2016 r. prawo przedłuża zmiany czasu do 2021 r.

Zegarków nie przestawiają mieszkańcy kilku europejskich państwa. Są to: Armenia, Białoruś, Gruzja, Islandia, Rosja i Turcja .

Źródło: Portal Samorządowy

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13s4z7

Podziel się opinią

Share
d13s4z7
d13s4z7