Trwa ładowanie...

Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie wpłynęła na jakość Wisły. Są wyniki kontroli

Awaria kolektora w oczyszczalni ścieków "Czajka" przyczyniła się do pogorszenia stanu wody w Wiśle. Dotyczy to całego Mazowsza. Tak wynika z kontroli, którą przeprowadziła wojewódzka inspekcja środowiska.

Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie wpłynęła na jakość Wisły. Są wyniki kontroliŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d25vc6p
d25vc6p

O wnioskach służb na Mazowszu informuje portal tvnwarszawa.pl.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2019 r. doszło do uszkodzenia układu, który odpowiada za transport ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", położonej na prawym brzegu. W wyniku awarii od 28 sierpnia do 14 września ub.r. ścieki trafiały prosto do Wisły.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wyliczył, że w tym czasie do rzeki trafiło łącznie ponad 3,5 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

Zobacz też: Robert Biedroń snuje teorię. "Być może posiada także teczki na premiera, na prezesa Kaczyńskiego

Warszawa. Wyniki kontroli po awarii w oczyszczalni "Czajka"

Po wybudowaniu mostu pontonowego na Wiśle i przerzuceniu na drugi brzeg rurociągu awaryjnego, do "Czajki" miało trafiać 100 proc. nieczystości. Tak się jednak nie działo. Podczas intensywnych opadów deszczu przepływ zwiększał się i część ścieków przelewała się i trafiała do rzeki jako tzw. zrzut burzowy.

d25vc6p

Inspekcja środowiska wyliczyła, że od 15 września do 16 listopada zastępczy rurociąg przesłał do stołecznej oczyszczalni ok. 12,5 mln metrów sześciennych ścieków. Ale z powodu zrzutu burzowego do Wisły trafiło 1,5 mln metrów sześciennych ścieków.

Zdaniem MWIOŚ ubiegłoroczną awarię w oczyszczalni "Czajka" trzeba zakwalifikować jako "poważną". Razem ze ściekami do rzeki trafiały substancje uznawane za "szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego". Są to m.in. rtęć, kadm, aldryna czy trichlorometan.

Rzeczniczka inspekcji ochrony środowiska Milena Nowakowska przekazała portalowi tvnwarszawa.pl, że "w porównaniu do stanu z 2018 r., w punktach na terenie m. st. Warszawy stwierdzono pogorszenie z I klasy czystości wód na stan poniżej dobrego".

Po przeanalizowaniu wszystkich danych i wniosków zapadnie decyzje dot. ewentualnych kar za awarię w oczyszczalni "Czajka".

Źródło: tvnwarszawa.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25vc6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vc6p