Trwa ładowanie...
ycipk-39bivb

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Zastępczy rurociąg pracuje bez przerwy

– Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają do oczyszczalni "Czajka" bez przerwy – zapewniają przedstawiciele spółki "Wody Polskie", odpowiedzialnej za zastępczy rurociąg. Dodają, że system jest w fazie testów. Pod koniec tygodnia zastępczy rurociąg ma działać na 100 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Awaryjny rurociąg po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka"
Warszawa. Awaryjny rurociąg po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" (East News, Fot: East News)
ycipk-39bivb

Po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" na północy Warszawy powstał most pontonowy, a na nim zastępczy rurociąg. Dzięki tej konstrukcji ścieki, które trafiają do Wisły będą tłoczone do oczyszczalni ścieków na prawym brzegu stolicy.

– W rurociągu montowane są czujniki, które będą kontrolować jego działanie. Nie ma godziny, aby do oczyszczalni Czajka nie były dostarczane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy – zapewnił Sergiusz Kieruzel, rzecznik spółki "Wody Polskie".

Dodał, że awaryjny system przesyłania nieczystości nie osiągnął jeszcze ciągłej 100-procentowej sprawności. Są okresy kiedy rurociąg działa na 100 proc., ale są również i takie, kiedy przepompowywanych jest jedynie 40 proc. nieczystości. W przypadku, kiedy do rurociągu nie trafiają wszystkie ścieki wypływające z kolektora, reszta wpływa do Wisły.

ycipk-39bivb

Awaryjny system jest testowany i sprawdzana jest wydajność oraz funkcjonowanie przy 100-procentowym obciążeniu. Przedstawiciele spółki "Wody Polskie" podkreślają, że czekają na opady deszczu, ponieważ trzeba sprawdzić działanie rurociągu także w takich okolicznościach.

Sergiusz Kieruzel poinformował, że obecnie montowane są specjalne czujniki, które pozwolą na kontrolowanie działania systemu awaryjnego. Uzupełnia, że konstrukcja będzie pracować bez przerwy przez 24 godziny w ciągu 2–3 miesięcy, stąd konieczne testy w różnych warunkach.

Awaria jednego z kolektorów, który przesyła ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka, doszło we wtorek 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii, zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Władze Warszawy w porozumieniu z rządem podjęły decyzję o budowie zastępczego rurociągu. Wyjaśnianie przyczyn awarii może potrwać kilka tygodni.

ycipk-39bivb

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

ycipk-39bivb

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-39bivb

ycipk-39bivb
ycipk-39bivb