Trwa ładowanie...

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Zastępczy rurociąg pracuje bez przerwy

– Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają do oczyszczalni "Czajka" bez przerwy – zapewniają przedstawiciele spółki "Wody Polskie", odpowiedzialnej za zastępczy rurociąg. Dodają, że system jest w fazie testów. Pod koniec tygodnia zastępczy rurociąg ma działać na 100 proc.

Share
Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Zastępczy rurociąg pracuje bez przerwyŹródło: East News, fot: East News
d3xc2tf

Po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" na północy Warszawy powstał most pontonowy, a na nim zastępczy rurociąg. Dzięki tej konstrukcji ścieki, które trafiają do Wisły będą tłoczone do oczyszczalni ścieków na prawym brzegu stolicy.

– W rurociągu montowane są czujniki, które będą kontrolować jego działanie. Nie ma godziny, aby do oczyszczalni Czajka nie były dostarczane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy – zapewnił Sergiusz Kieruzel, rzecznik spółki "Wody Polskie".

Dodał, że awaryjny system przesyłania nieczystości nie osiągnął jeszcze ciągłej 100-procentowej sprawności. Są okresy kiedy rurociąg działa na 100 proc., ale są również i takie, kiedy przepompowywanych jest jedynie 40 proc. nieczystości. W przypadku, kiedy do rurociągu nie trafiają wszystkie ścieki wypływające z kolektora, reszta wpływa do Wisły.

d3xc2tf

Awaryjny system jest testowany i sprawdzana jest wydajność oraz funkcjonowanie przy 100-procentowym obciążeniu. Przedstawiciele spółki "Wody Polskie" podkreślają, że czekają na opady deszczu, ponieważ trzeba sprawdzić działanie rurociągu także w takich okolicznościach.

Sergiusz Kieruzel poinformował, że obecnie montowane są specjalne czujniki, które pozwolą na kontrolowanie działania systemu awaryjnego. Uzupełnia, że konstrukcja będzie pracować bez przerwy przez 24 godziny w ciągu 2–3 miesięcy, stąd konieczne testy w różnych warunkach.

Awaria jednego z kolektorów, który przesyła ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka, doszło we wtorek 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii, zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Władze Warszawy w porozumieniu z rządem podjęły decyzję o budowie zastępczego rurociągu. Wyjaśnianie przyczyn awarii może potrwać kilka tygodni.

d3xc2tf

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d3xc2tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xc2tf
d3xc2tf