Trwa ładowanie...
d3ff28h

Katastrofa ekologiczna: Zawiodła warszawska oczyszczalnia ścieków Czajka. Wojsko Polskie gotowe do pomocy

Awaria w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka może doprowadzić do skażenia środowiska. Do Wisły dostaje się ok. 3 tys. litrów nieoczyszczonych ścieków na sekundę. Mariusz Błaszczak zapowiada, że Wojsko Polskie jest gotowe, by walczyć ze skutkami skażenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyciek ścieków do Wisły.
Wyciek ścieków do Wisły. (East News, Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)
d3ff28h

Oczyszczalnia ścieków Czajka została oddana do użytku w 2012 roku po modernizacji. Obiekt był przedstawiany jako najnowocześniejszy w Europie. Oczyszczalnia przetwarzała nieczystości na biogaz, z którego wytwarzano energię cieplną i elektryczną. Na jej potrzeby zbudowano kolejny tunel pod Wisłą, drugi w Warszawie.

Awarii uległ kolektor, czyli rurociąg odpowiedzialny za zbieranie ściekówi przesyłanie ich z lewobrzeżnej Warszawy. W trakcie konferencji prasowej prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski zapewniał, że podjęte zostały właściwe kroki.

- Współpracujemy ze służbami rządowymi, wojewodą i sanepidem, aby ocenić wpływ tej awarii na kolejne miasta – stwierdził Trzaskowski.

- Mogę uspokoić, że woda w kranach nadaje się do spożycia – dodał.

d3ff28h

Płock: zagrożenie ściekami

Ścieki spływają Wisłą. Według wstępnych szacunków do Płocka dotrą przed południem w piątek.

Prezydent miasta Płock – Andrzej Nowakowski zapewnia, że mieszkańcy nie muszą się niczego obawiać, ponieważ nad stanem wody czuwają Wodociągi Płockie i Generalny Inspektor Ochrony Środowiska.

- Stacja Uzdatniania Wody jest przygotowana do: zwiększenia udziału ilości wody studziennej w stosunku do całkowitej ilości ujmowanej wody oraz do zwiększenia ilości dozowanego ozonu oraz związku koagulującego na etapie wstępnego uzdatniania – przekonują urzędnicy.

d3ff28h

- Warto wspomnieć, że oczyszczalnia „Czajka” w Warszawie została uruchomiona w 2012 roku. Wcześniej stolica odprowadzała nieoczyszczone ścieki do Wisły.
Także wówczas Wodociągi Płockie, stosując nowoczesną technologię, dostarczały mieszkańcom Płocka wodę dobrej jakości – podkreślił Nowakowski.

Wojsko Polskie w gotowości

Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony przekonuje, że Wojsko Polskie jest gotowe, by pomóc w walce ze ściekami i zagrożeniem środowiska.

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat, w którym ostrzega przed kąpielami w Wiśle oraz piciem wody lub wykorzystywaniem jej do mycia.

Zagrożenie pod względem ekologicznym

Zdaniem ministra środowiska, Henryka Kowalczyka wyciek ścieków do Wisły stanowi poważne zagrożenie dla środowiska.

- Jednak jest to niezwykle groźne zjawisko, katastrofa ekologiczna, ale też wielkie niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o zdrowie i życie mieszkańców, nie mówiąc już o potężnych szkodach środowiskowych – zaznaczył minister.

Kowalczyk w rozmowie z TVP Info podkreślił, że rozmiary awarii w oczyszczalni ścieków Czajka wciąż nie są znane.

d3ff28h

Podziel się opinią

Share
d3ff28h
d3ff28h