Trwa ładowanie...

Koronawirus w SGSP. Odwołano prorektora uczelni

Minister spraw wewnętrznych i administracji odwołał prorektora Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Jarosława Zarzyckiego. Odwołanie ma związek z wykryciem koronawirusa u 47 podchorążych.

Koronawirus w SGSP. Odwołano prorektora uczelniŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d2uwdj4
d2uwdj4

O odwołaniu Zarzyckiego poinformowało we wtorek MSWiA na Twitterze.

- Informujemy, że minister Mariusz Kamiński odwołał st. bryg. Jarosława Zarzyckiego z funkcji Prorektora-Zastępcy Komendanta ds. operacyjnych SGSP - czytamy na profilu resortu.

Rektor-Komendant SGSP Paweł Kępka przekazał w piątek, że w uzgodnieniu z Komendą Główną PSP zwrócił się z prośbą do szefa MSWiA o odwołanie swego zastępcy do spraw operacyjnych Jarosława Zarzyckiego.

Testy na obecność koronawirusa przeszło już 386 pracowników i studentów SGSP. Wyniki badań potwierdziły zakażenie u 47 odizolowanych podchorążych.

d2uwdj4

Szkoła Główna Służby Pożarniczej stała się ogniskiem koronawirusa po tym jak u 10 z 16 zgłaszających objawy koronawirusa podchorążych potwierdzono zachorowanie na COVID-19. Uczelnia postanowiła przebadać wszystkich, którzy przebywali na terenie SGSP. W poniedziałek rano pisaliśmy, że badania potwierdziły zakażenie u 44 podchorążych. 6 wyników było niejednoznacznych. Wieczorem w poniedziałek potwierdzono kolejne 3 przypadki. Szkoła czeka jeszcze na wynik 12 próbek.

Wszystkie zakażone osoby zostały odizolowane w izolatorium poza budynkiem szkoły. Osoby zdrowe mają zaś zostać rozlokowane w innych jednostkach organizacyjnych PSP. To około 300 osób.

W szkole ma zostać natomiast około 40 podchorążych, którzy mają negatywny wynik testu, ale mogli mieć kontakt z zakażonymi. Wszyscy już raz przebadani będą mieli kolejne testy w ciągu 7-9 dni.

Były rektor SGSP w rozmowie z portalem Onet stwierdził, że "kierownictwo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wykazało się rażącą niekompetencją zawodową".

d2uwdj4

- Opóźnienie działań spowodowało świadome narażenie dużej grupy studentów na utratę zdrowia lub nawet życia. Kierownictwo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wykazało się rażącą niekompetencją zawodową i dowódczą oraz brakiem jakichkolwiek zasad etyki i moralności, co moim zdaniem odbiera im całkowicie możliwości pełnienia stanowisk dowódczych gdziekolwiek - skomentował sprawę w rozmowie z Onetem b. rektor-komendant SGSP nadbryg. w st. spocz. Ryszard Grosset.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2uwdj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uwdj4