Trwa ładowanie...

Podwyżki za wywóz śmieci od marca. Radni Warszawy przyjęli poprawione przepisy

Władze Warszawy uchwaliły nową taryfę za wywóz śmieci. Poprzednia uchwała wymagała poprawek, dlatego podwyżka, która sięga nawet 300 proc., zacznie obowiązywać miesiąc później. Lokatorzy mieszkań zapłacą 65 zł, a domów - 94 zł.

Podwyżki za wywóz śmieci od marca. Radni Warszawy przyjęli poprawione przepisyŹródło: East News, fot: eastnews
d3eabd6
d3eabd6

16 stycznia, na czwartkowej sesji Rady Miasta, przegłosowano poprawioną uchwałę. Przypomnijmy, że nowe stawki będą naliczane ryczałtowo. Lokatorzy mieszkań, bez względu na powierzchnię czy liczbę osób, zapłacą 65 zł. W domach jednorodzinnych opłata ta wyniesie 94 zł.

Uchwałę o kilkusetprocentowych podwyżkach za wywóz odpadów władze Warszawy przyjęły w grudniu. Jednak jej zapisy podważyła Regionalna Izba Obrachunkowa. Dlatego przepisy trzeba było zmienić.

Dla mieszkańców stolicy oznacza to, że nowe stawki zaczną obowiązywać w marcu, a nie już w lutym, jak początkowo zapowiadano.

d3eabd6

– Uchwałę o wysokości stawek opłaty za śmieci musimy poprawić – mówił wówczas wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. – Nie chodzi ani o wysokość stawek, ani o metodę naliczania opłaty, ani o zasadność wprowadzenia podwyżki. RIO zauważyło w uchwale Rady Warszawy błąd arytmetyczny - wyjaśnił.

Chodziło o tzw. karne stawki dotyczące nieruchomości niezamieszkanych. Radni zdecydowali, że odbiór odpadów niesegregowanych ma kosztować dwa razy więcej niż odpadów rozdzielonych. W uchwale znalazł się zapis o trzykrotności stawki.

Warszawa. Podwyżki za wywóz śmieci od marca. Uchwałę przyjęto w czwartek

Władze Warszawy przyłączyły się do apelu Unii Metropolii Polskich. Jej przedstawiciele chcą, żeby rząd obciążył kosztami odzysku producentów opakowań.

- Każdy mieszkaniec, każdy samorząd chce segregować odpady i o tym się rozmawia. Bardzo rzadko jednak rozmawiamy o tym, że pierwszą zasadą Unii Europejskiej, jeśli chodzi o odpady, jest nieprodukowanie odpadów - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Chodzi o to, byśmy w sklepie tak dokonywali zakupów, żebyśmy nie produkowali odpadów.

d3eabd6

Warszawa. Podwyżki za wywóz śmieci od marca. Apel o okrągły stół

Jednocześnie ratusz w Warszawie nie wykluczył, że temat wysokości opłat za wywóz śmieci będzie dyskutowany z zarządcami budynków. Apelowała o to prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Barbara Różewska na antenie Radia dla Ciebie zwracała uwagę, że spółdzielnie i wspólnoty na zmianach znacznie ucierpią finansowo.

– Odpowiedzialność zbiorowa to pomysł ministra środowiska – zgodził się wiceprezydent Michał Olszewski. Chciałby zaprosić na takie spotkanie również Henryka Kowalczyka.

Źródło: IAR

d3eabd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eabd6