Trwa ładowanie...

Produktywność a sen – sprawdź, jak poprawić swoją wydajność!

Produktywność ma wpływ na wiele procesów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki niej stajemy się kreatywni, chce nam się pracować i realizować kolejne, często bardzo wymagające zadania. Celem poprawy produktywności warto zadbać o zdrowy sen, który powinien trwać przynajmniej 8 godzin każdej doby. Ponadto należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich śpimy, kierując się kilkoma prostymi zasadami.

Materiał sponsorowany przez SennaMaterace.pl
 Źródło: materiały partnera
d2geln9
d2geln9

Sen a produktywność 

Zgodnie z dobrze znanym powiedzeniem, wyspani mogą więcej. Rzeczywiście mając świeży, czysty umysł, chętniej wykonujemy kolejne zadania, stając się produktywni. Bez wypoczynku nie tylko nie mamy energii, lecz również trudno nam znajdować kreatywne rozwiązania. Tymczasem produktywność przydaje się w życiu nie tylko zawodowym, lecz również prywatnym. Ci, którzy dbają o odpowiednią długość i jakość snu, chętniej podejmują się kolejnych wyzwań, często trudnych do zrealizowania. Dokończenie ważnego projektu, posprzątanie całego mieszkania, ugotowanie obiadu dla całej rodziny czy wykonanie prac ogrodowych to tylko niektóre czynności, którymi jesteśmy w stanie się zająć, gdy jesteśmy wyspani. Chętnie wstajemy o poranku, a następnie nie chcemy tracić ani jednej minuty dnia. Taki stan może niektórym wydawać się nieprawdopodobny, jednak najczęściej okazuje się, że osoby myślące w ten sposób po prostu się nie wysypiają.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jak zadbać o odpowiednią jakość snu?

Większość dorosłych osób nie przesypia nawet 7 godzin na dobę, podczas gdy powinniśmy spać minimum 8. Jest to podstawowy błąd, który sprawia, że o świcie budzimy się nie w pełni zregenerowani. Powinniśmy więc przede wszystkim wydłużyć sen, kładąc się wcześniej do łóżka lub – jeśli możemy sobie na to pozwolić – wstając później. Poza długością snu ważna jest także jego jakość. Jeśli wybudzamy się co kilka chwil lub co pewien czas musimy poprawić pozycję, to trudno mówić o zdrowym, pełnowartościowym odpoczynku. Pierwszym krokiem do sukcesu jest właściwe przygotowanie sypialni. Należy przewietrzyć pomieszczenie, a jednocześnie nie nagrzewać go zbyt mocno. Optymalna temperatura w sypialni to 20 stopni. Istotne jest także odpowiednie miejsce do snu. Wygodne łóżko to tylko jeden z aspektów, istotnym elementem jest również dobrze dobrany materac. Warto wybrać taki, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby. Inne bowiem wymagania mają osoby młode, inne natomiast seniorzy. Na https://sennamaterace.pl/ możemy zakupić najwyższej jakości produkty, które sprawią, że nasz sen stanie się zdrowszy. Jest to autoryzowany dystrybutor materacy Hilding, które cieszą się renomą rynkową i wciąż znajdują się w czołówce najwyższej klasy produktów wspomagających nocny wypoczynek. Do materaca dobierzmy także odpowiednią pościel. Powinna być ona dopasowana między innymi do pory roku oraz naszych specyficznych potrzeb. Dotyczy to zwłaszcza alergików i osób z wrażliwą skórą.

Rytuały przed snem

Zdrowy sen zależy w dużej mierze od tego, czy odpowiednio się do niego przygotujemy. Dlatego też na około 2 godziny przed pójściem spać powinniśmy spożyć ostatni posiłek. Pilnujmy, aby później już nic nie pić, gdyż w przeciwnym razie możemy wybudzać się w nocy z potrzebą skorzystania z toalety. Tymczasem na około godzinę przed snem zrezygnujmy z oglądania telewizji czy surfowania po sieci. Wyłączmy urządzenia elektroniczne, skupiając się wyłącznie na sobie i wyciszając się. Kąpiel relaksacyjna, krótka lektura czy słuchanie muzyki będą idealnym rozwiązaniem przed położeniem się do łóżka. Dzięki nim uda nam się szybciej zasnąć bez ryzyka częstych przebudzeń. Jeśli natomiast mamy z nimi problem, wstając w nocy, postarajmy się nie zapalać światła ani nie korzystać z telefonów komórkowych, które dodatkowo sprawiają,

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Wydajność a przemęczenie i używki

Dbając o zdrowy sen, z pewnością uda nam się poprawić wydajność w ciągu dnia. Pilnujmy jednak, aby nie doprowadzać do momentu, w którym poczujemy się przemęczeni. Przemęczenie nie służy naszemu zdrowiu fizycznemu ani psychicznemu. Choć czujemy pilną potrzebę snu, ten najczęściej ani nie jest zdrowy, ani nie przynosi pożądanego ukojenia. Możemy mieć problemy nie tylko z zaśnięciem, ale również z częstymi pobudkami w nocy. Podobnie jest w przypadku, gdy przed snem zdecydujemy się wypić kawę czy choćby odrobinę alkoholu. Zdecydowanie lepiej odłożyć używki na wcześniejszą porę lub całkowicie z nich zrezygnować. Jeśli chcemy być produktywni w ciągu dnia, musimy zadbać o zdrowy, spokojny sen w nocy, przestrzegając wszelkich zasad jego higieny. 

Materiał sponsorowany przez SennaMaterace.pl
d2geln9
d2geln9