Trwa ładowanie...
d1th59t

Reprywatyzacja w Warszawie. Jakub R. usłyszał nowe zarzuty

Główny podejrzany w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji z kolejnymi zarzutami. Były urzędnik stołecznego ratusza miał przekroczyć uprawnienia i nie dopełnić obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - brzmi komunikat CBA.
Share
Jakub R. w drodze na posiedzenie aresztowe we wrocławskim sądzie ws. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie
Jakub R. w drodze na posiedzenie aresztowe we wrocławskim sądzie ws. afery reprywatyzacyjnej w WarszawieŹródło: East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d1th59t

Jakub R. miał przekroczyć uprawnienia przy ustanawianiu użytkowania wieczystego dwóch stołecznych nieruchomości - informuje RMF24. Chodzi o adresy Mokotowska 40 i Emilii Plater 15 w Warszawie.

"Ustalenia śledczych wskazują na to, że mężczyzna nie zapewnił właściwej realizacji zadań podległych mu komórek, w których prowadzone były postępowania reprywatyzacyjne. W wyniku czego doszło do nieuzasadnionego ustanowienia prawa użytkowania wieczystego" - czytamy w uzasadnieniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Te celowe zaniedbania naraziły miasto na szkodę majątkową w wysokości ponad 13 mln złotych.

Podejrzany usłyszał dwa nowe zarzuty w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu. Obejmują one lata 2011-2014. W tym okresie Jakub R. pełnił funkcję wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy. Ciążą już na nim zarzuty przyjęcia 30 mln zł łapówki za pomoc przy reprywatyzacji działki na Placu Defilad obok Pałacu Kultury.

d1th59t

Urzędnik przebywał w areszcie od lutego 2017 roku. W styczniu tego roku wyszedł na wolność dzięki wpłaceniu kaucji w formie hipoteki na nieruchomości.

Funkcjonariusze CBA prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie. Dotyczą one około 200 warszawskich nieruchomości. Wartość szkód z tego tytułu została oszacowana na ponad 3 mld zł. W związku z prowadzonymi postępowaniami zarzuty usłyszało około 40 osób.

Źródło: RMF24; cba.gov.pl

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d1th59t

Zobacz także: Policja pod domem Kaczyńskiego. „Megalomania”

d1th59t

Podziel się opinią

Share
d1th59t
d1th59t