Trwa ładowanie...
dbs22cv

Warszawa. Pszczoły przeniesione z Żoliborza. Powodem choroba

Pszczoły z ośmiu żoliborskich uli zostały przeniesione do pasieczyska w okolicach Warszawy. Powód? Obszar obejmujący parki Kaskada i Kępa Potocka znalazł się w strefie zagrożenia zgnilcem amerykańskim. To jedna z najgroźniejszych chorób bakteryjnych pszczół.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa Żoliborz. Pszczoły zostały przeniesione z powodu choroby
Warszawa Żoliborz. Pszczoły zostały przeniesione z powodu choroby (PAP)
dbs22cv

Pszczoły będą przebywały w bezpiecznym i miododajnym miejscu, w lasach nad rzeką Liwiec, do czasu ustąpienia zagrożenia – poinformował Urząd Dzielnicy Żoliborz.

- Jak tylko dowiedzieliśmy się o podejrzeniu wystąpienia zgnilca amerykańskiego w pasiece na Bemowie, konieczne było szybkie działanie i zapewnienie bezpieczeństwa pszczół z żoliborskich uli. Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął więc decyzję o przeniesieniu pszczół i jednoczesnym oczekiwaniu na wynik badań próbek pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii – powiedziała zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Renata Kozłowska.

Badania niestety potwierdziły zainfekowanie rodzin pszczelich, ale w tym momencie, żoliborskie pszczoły były już w bezpiecznym miejscu.

dbs22cv

Zgnilec amerykański jest chorobą bakteryjną. To jedna z najgroźniejszych chorób, jakie atakują pszczoły. Powoduje obumieranie czerwiu, czyli larw w plastrach. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, ale przenoszą przy tym bakterie do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W krótkim czasie może dojść do zainfekowania innych uli w pasiece, a następnie - w związku z przemieszczaniem się pszczół - choroba może rozprzestrzenić się na większy obszar. Ta bardzo groźna choroba pszczół nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi, może natomiast powodować trudności z zapylaniem roślin – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Politycy PiS mówią o "końcu epidemii". Grzegorz Schetyna: najważniejsze pięć dni od lat

Warszawa. Żoliborz. Na chorobę pszczół nie ma leku

Na zgnilca amerykańskiego nie ma skutecznych leków. Jedynym wyjściem jest szybka interwencja i przeniesienie zdrowych rodzin pszczelich w niezainfekowane miejsce. W zależności od decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii, pszczoły przesiedla się z nowymi matkami do odkażonych uli na nowe ramki. Jeśli choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium pszczoły zostają uśpione. Następnie ule z rodzinami zostają spalone w całości. Teren pasieczyska musi zostać odkażony.

dbs22cv

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie wyznaczył już obszar zapowietrzony, który obejmuje teren o promieniu 6 km od wykrytego ogniska choroby. Żoliborskie pasieki w parkach Kaskada i Kępa Potocka dzieli od tego miejsca około 3 km.

Informacja w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół obejmująca m.in. teren Żoliborza zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Zgodnie z przepisami, z obszaru zapowietrzonego nie można pozyskiwać miodu. Nie można też wywozić, ani wwozić na ten teren pszczół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dbs22cv

Podziel się opinią

Share

dbs22cv

dbs22cv