Trwa ładowanie...

Warszawa. Pszczoły przeniesione z Żoliborza. Powodem choroba

Pszczoły z ośmiu żoliborskich uli zostały przeniesione do pasieczyska w okolicach Warszawy. Powód? Obszar obejmujący parki Kaskada i Kępa Potocka znalazł się w strefie zagrożenia zgnilcem amerykańskim. To jedna z najgroźniejszych chorób bakteryjnych pszczół.

Warszawa. Pszczoły przeniesione z Żoliborza. Powodem chorobaŹródło: PAP
d2qu5ql
d2qu5ql

Pszczoły będą przebywały w bezpiecznym i miododajnym miejscu, w lasach nad rzeką Liwiec, do czasu ustąpienia zagrożenia – poinformował Urząd Dzielnicy Żoliborz.

- Jak tylko dowiedzieliśmy się o podejrzeniu wystąpienia zgnilca amerykańskiego w pasiece na Bemowie, konieczne było szybkie działanie i zapewnienie bezpieczeństwa pszczół z żoliborskich uli. Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął więc decyzję o przeniesieniu pszczół i jednoczesnym oczekiwaniu na wynik badań próbek pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii – powiedziała zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Renata Kozłowska.

Badania niestety potwierdziły zainfekowanie rodzin pszczelich, ale w tym momencie, żoliborskie pszczoły były już w bezpiecznym miejscu.

Zgnilec amerykański jest chorobą bakteryjną. To jedna z najgroźniejszych chorób, jakie atakują pszczoły. Powoduje obumieranie czerwiu, czyli larw w plastrach. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, ale przenoszą przy tym bakterie do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W krótkim czasie może dojść do zainfekowania innych uli w pasiece, a następnie - w związku z przemieszczaniem się pszczół - choroba może rozprzestrzenić się na większy obszar. Ta bardzo groźna choroba pszczół nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi, może natomiast powodować trudności z zapylaniem roślin – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Politycy PiS mówią o "końcu epidemii". Grzegorz Schetyna: najważniejsze pięć dni od lat

Warszawa. Żoliborz. Na chorobę pszczół nie ma leku

Na zgnilca amerykańskiego nie ma skutecznych leków. Jedynym wyjściem jest szybka interwencja i przeniesienie zdrowych rodzin pszczelich w niezainfekowane miejsce. W zależności od decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii, pszczoły przesiedla się z nowymi matkami do odkażonych uli na nowe ramki. Jeśli choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium pszczoły zostają uśpione. Następnie ule z rodzinami zostają spalone w całości. Teren pasieczyska musi zostać odkażony.

d2qu5ql

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie wyznaczył już obszar zapowietrzony, który obejmuje teren o promieniu 6 km od wykrytego ogniska choroby. Żoliborskie pasieki w parkach Kaskada i Kępa Potocka dzieli od tego miejsca około 3 km.

Informacja w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół obejmująca m.in. teren Żoliborza zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Zgodnie z przepisami, z obszaru zapowietrzonego nie można pozyskiwać miodu. Nie można też wywozić, ani wwozić na ten teren pszczół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2qu5ql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qu5ql