Trwa ładowanie...

Warszawa. Wybrały galerię handlową. Pustułki z Wileńskiej zaobrączkowane

Ich rodzice zamieszkali w budce zainstalowanej na dachu handlowego centrum na Pradze. Doczekali się pięknego potomstwa. Teraz dzieciarnia została oznaczona. Dzięki obrączkom będzie można śledzić ich losy i dowiedzieć się, czy któryś z nich wróci do rodzinnego domu.

Share
Warszawa. Pustułki zamieszkały na dachu galerii handlowej na Pradze. Zostały zaobrączkowane
Warszawa. Pustułki zamieszkały na dachu galerii handlowej na Pradze. Zostały zaobrączkowane Źródło: Facebook.com
dfd6vc0

Te urocze, puchate kuleczki to dwutygodniowe pisklęta pustułki. Jeszcze nie potrafią lata, nauczą się tego za kilka tygodni. Ich pojawienie się na świecie cieszy każdego ornitologa - to gatunek pod ścisłą ochroną.

Ich obrączkowanie było skomplikowaną operacją alpinistyczną. Fotoreportaż z tej ornitologicznej misji z zastosowaniem sprzętów do wspinaczki można obejrzeć na facebookowej stronie galerii.

Te średniej wielkości drapieżne ptaki z gatunku sokołowatych najczęściej można spotkać na zachodzie Europy, dawniej wybierały rozległe tereny przyrodnicze, ostatnio upodobały sobie miasta. Zasiedlają się nawet na balkonach na wielkich miejskich osiedlach. Lubią półotwarte domki, więc czasem na miejsce lęgowe potrafią wybrać puste skrzynki na kwiaty. W miastach często buduje im się budki, bo ich obecność działa odstraszająco na gołębie.

Na dachu Wileńskiej rodzina pustułek posiedzi do jesieni. Wtedy już maluchy będą umiały latać, więc wybiorą się w cieplejsze rejony. Najmłodsza generacja zawsze wybiera się w drogę, na ogół do Afryki - taka podróż jest chyba ich procesem edukacji. Starsze często już nie spieszą się z emigracją i wybierają osiadłe życie.

dfd6vc0

Warszawa. Wybrały galerię handlową. Pustułki z Wileńskiej zaobrączkowane

Pustułki żyją do 15 lat. Niewykluczone, że któryś z dzieciaków, właśnie zaobrączkowanych, wróci do rodzicielskiego gniazda. Na osiedlach miejskich nie są miłym sąsiedztwem - budzą o świcie, brudzą i przerażają swoim menu. Żywią się nie tylko owadami, ale też gryzoniami i małymi ptaszkami - w szczególności polują na wróble, szpaki, sikory, drozdy, mazurki, skowronki i jerzyki.

Polska nazwa ptaka wywodzi się od rosyjskiego "pustoj" ("głupi"). Takie okropne traktowanie spotkało ptaki ze strony sokolników, którzy nie mogli wyszkolić tego gatunku do polowania na ptaki. Ale być może to dowód ich niezależności i niesubordynację wobec ludzi.

Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dfd6vc0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfd6vc0
dfd6vc0