Trwa ładowanie...
d1wgdj4

Zmiana al. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Sąd przyznał rację wojewodzie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że radni złamali prawo w sprawie zmiany nazwy ulicy z al. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. To oznacza, że ulica na razie będzie nosiła nazwę byłego prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WSA przyznał rację wojewodzie mazowieckiemu Zdzisławowi Sipierze
WSA przyznał rację wojewodzie mazowieckiemu Zdzisławowi Sipierze (East News, Fot: Mateusz Grochocki)
d1wgdj4

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września ub.r. na zmianę nazw obiektów, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. W przypadku gdy tego nie zrobiły, wojewoda po konsultacji z IPN, mógł wydać rozporządzenie o zmianie nazwy ulicy. W listopadzie Zdzisław Sipiera zmienił nazwę al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

Rada zaskarżyła tę decyzję do sądu administracyjnego i wygrała. Nazwę z al. Kaczyńskiego zmieniła na Trasę Łazienkowską. W styczniu wojewoda mazowiecki poinformował o wstrzymania wykonania decyzji Rady Warszawy. Twierdził, że radni postąpili niezgodnie z prawem. Miasto odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W poniedziałek skarga została oddalona - podaje portal prawo.pl.

d1wgdj4

- Rozstrzygnięcie wojewody jest prawidłowe. Ustawa dezurbanizacyjna nosi walor domniemania konstytucyjności. Dopóki nie zostanie obalone przez TK, obowiązuje wszystkie organy i sądy - powiedziała sędzia Iwona Dąbrowska. Rada Warszawy nie uzyskała opinii IPN ani wojewody na zmianę nazwy ulicy. W ten sposób radni naruszyli prawo. Wyrok WSA nie jest prawomocny.

Zobacz także: Patryk Jaki zdruzgotany. "Zrobiłem wszystko, co mogłem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wgdj4

Podziel się opinią

Share
d1wgdj4
d1wgdj4