Trwa ładowanie...

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Drugi etap prac na Wiśle

Po awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" trwają prace naprawcze i te, które pozwolą zapobiegać wyciekowi nieczystości do Wisły. We wtorek zakończono budowę mostu pontonowego na Wiśle. W środę rozpoczyna się kolejny etap działań.

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Drugi etap prac na WiśleŹródło: PAP, fot: PAP
d34vjm3
d34vjm3

Na wybudowanym przez wojsko moście pontonowym zostanie położony alternatywny rurociąg. To dzięki niemu ścieki mają być transportowane na prawy brzeg Wisły, do oczyszczalni ścieków "Czajka". Od tygodnia, z powodu awarii, nieczystości trafiają do Wisły.

We wtorek po południu na miejscu budowy mostu pontonowego, na wysokości Białołęki, zorganizowano konferencję prasową szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i zastępcy prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia. Briefing dotyczył postępów w akcji zatrzymywania zrzutu ścieków do Wisły, po awarii kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka".

– Liczymy, że władze miasta zaproponują jakieś rozwiązanie, które będzie funkcjonowało do momentu naprawy kolektora biegnącego pod dnem Wisły, bo jak słyszymy, może to potrwać nawet wiele miesięcy – powiedział Michał Dworczyk.

Zobacz także: Emocjonalne przemówienie. Mike Pence wspomina Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego

Zaznaczył, że rozwiązanie, jakie zaproponował rząd, jest rozwiązaniem awaryjnym, które nie może być wykorzystywane przez wiele miesięcy, a jedynie ma zatrzymać zrzut ścieków do rzeki.

d34vjm3

Dworczyk zapytany przez dziennikarzy o to, jak długo takie rozwiązanie może funkcjonować, odpowiedział, że wpływ na to ma wiele czynników, m.in. poziom Wisły. – Jesteśmy w kontakcie z ratuszem. Na razie, głównie z mediów, wiemy, że są prowadzone jakieś analizy i miasto ma pomysł, czy stara się wypracować pomysł, jak sobie z tą sytuacją poradzić – stwierdził.

O wstępnej przyczynie awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków Czajka mówił we wtorek prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski przekazał, że najpierw mogło dojść do awarii rurociągu A, później do awarii awaryjnego rurociągu B.

- Doszło do rozwarstwienia rur podczas wykonania rurociągu i problemów z łączeniem poszczególnych elementów. Powinny być izolowane fabrycznie, ale nie dochowano staranności. W dalszym ciągu trwają jednak bardzo szczegółowe analizy. W kolejnych dniach i tygodniach zostaną podane dokładniejsze informacje - zapewnił podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.

W akcji budowania mostu uczestniczyło ponad 170 żołnierzy oraz 100 jednostek sprzętu wojskowego. Most ma długość 247 metrów.

Źródło: tvpinfo.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34vjm3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vjm3