Co się składa na cenę energii? Jak można obniżyć rachunki?
Wydaje Ci się, że nie masz wpływu na koszty ponoszone z tytułu wykorzystania energii elektrycznej? Nic bardziej mylnego! W tym artykule dowiesz się, co wpływa na ceny prądu i jak możesz obniżyć swoje domowe rachunki.
Od czego zależy cena energii i kto ustala stawki?
Dystrybucyjne stawki energii w Polsce reguluje państwo, kierując się przy tym m.in. zasadami popytu i podaży. Natomiast taryfy, wedle których prąd kupuje odbiorca, ustalane są przez sprzedawców energii elektrycznej i akceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki.
W cenę 1 kWh prądu wchodzą opłaty sprzedażowe i dystrybucyjne. Te pierwsze trafiają na konto sprzedawcy energii elektrycznej i zaliczamy do nich: stawkę za zużytą energię elektryczną w ramach taryfy oraz opłatę handlową. Na opłatę handlową składają się koszty obsługi przez naszego sprzedawcę. Ze względu na niejednakową wysokość takiej opłaty, ceny prądu mogą się różnić.
Do dystrybutora energii elektrycznej trafiają zaś wszystkie opłaty związane z utrzymaniem i rozwojem sieci energetycznej. Wyróżniamy wśród nich opłaty zmienne, których stawka końcowa zależy od naszego zużycia energii (np. opłata jakościowa, sieciowa zmienna, mocowa lub OZE) oraz opłaty stałe, których stawka nie zmienia się wraz z naszym zużyciem (np. opłata abonamentowa i sieciowa stała).
Co możesz zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd?
Wzrost kosztów utrzymywania nieruchomości, w tym zwiększone stawki za zakup energii elektrycznej, coraz częściej zmuszają gospodarzy do poszukiwania nowych metod oszczędzania. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć rachunki za energię, a przy tym podreperować swój domowy budżet.
Wybierz taryfę prądu dopasowaną do Twoich potrzeb
Niezależnie czy właśnie zostałeś posiadaczem nowego mieszkania lub domu, czy z usług Twojego sprzedawcy energii korzystasz już od dawna, sprawdź listę oferowanych przez niego taryf prądu i upewnij się, że nie przepłacasz.
Większość konsumentów energii elektrycznej korzysta z najprostszego planu cenowego jednostrefowego – G11. Wedle jego założeń stawki za prąd są stałe, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny zużycia. To uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, kiedy nie jesteś w stanie precyzyjnie określić, kiedy z energii korzystasz najwięcej.
Jeżeli większość dnia spędzasz poza domem, a pralkę i zmywarkę uruchamiasz dopiero w nocy, lepszą opcją może być dla Ciebie taryfa nocna G12 lub weekendowa G12w. Te oferty dostosowane są do potrzeb osób, które z prądu korzystają głównie w nocy (22.00 - 6.00) lub trakcie weekendów (od 22.00 w piątek, oraz przez całą dobę w sobotę i niedzielę) i dni świątecznych.
Zastanawiasz się, jak często można zmieniać taryfę prądu i ile to kosztuje? Sprzedawcy energii oferują taką możliwość bezpłatnie, nie częściej niż raz do roku. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie codziennym nawykom domowników i wybrać najkorzystniejszy plan dla Ciebie.
Zostań prosumentem i uniezależnij się od energii z sieci
Podwyżkami cen prądu nie muszą martwić się prosumenci, posiadający własne panele fotowoltaiczne. Jednak warunkiem do osiągnięcia energetycznej niezależności jest dobór instalacji, której moc będzie dopasowana do naszego rocznego zużycia prądu oraz wyposażenie się w magazyn energii.
Fotowoltaika pokrywająca w pełni zapotrzebowanie gospodarstwa domowego i urządzenie gromadzące prąd sprzyjają dążeniom do autokonsumpcji – zjawiska, w którym produkowana przez Ciebie energia wykorzystywana jest w pełni, bez konieczności dokupowania niedoborów z sieci lub odsprzedawana wytworzonych nadwyżek.
Kilkadziesiąt tysięcy złotych na montaż własnej instalacji wydaje się znaczącym wydatkiem w budżecie przeciętnego gospodarstwa domowego. Jednak uniezależnienie się od cen energii przyspiesza znacząco zwrot z inwestycji. W dodatku skorzystać możesz z dopłat pieniężnych dostępnych dzięki programom państwowym. Do końca marca 2023 możesz złożyć wniosek o dofinansowanie mikroinstalacji wraz z magazynem energii i zyskać nawet do 23 000 zł w ramach dotacji Mój Prąd 4.0.
Wymień stare urządzenia na energooszczędne
Jeszcze zanim zdecydujesz na poważną inwestycję albo postawisz na zmianę taryfy prądu, sprawdź dokładnie, ile energii zużywają sprzęty, z których korzystasz w domu. Może się okazać, że zakup nowych urządzeń będzie korzystniejszy dla Twojego portfela niż użytkowanie starych technologii o dużym poborze mocy. Ten jeden mały krok może znacząco wpłynąć na wysokość zapotrzebowania na prąd Twojego gospodarstwa domowego, a jeżeli jesteś prosumentem, przybliżyć Cię do osiągnięcia autokonsumpcji.
Zmień swoje nawyki
Może wydawać Ci się to oklepanym sloganem, ale zmiana Twoich nawyków pozwoli Ci zmniejszyć kwoty na rachunkach za prąd. Zauważ, że większość opłat, jakie ponosisz z tytułu zakupu energii, są to koszty zmienne, czyli takie, które bezpośrednio zależą od Twojego zużycia prądu. Zatem wprowadź w życie kilka prostych porad i konsekwentnie się ich trzymaj. Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania, wyjmuj ładowarki z kontaktów, wyłączaj światło w pokojach, w których nie przebywasz, korzystaj z trybu EKO przy praniu i zmywaniu. Te i wiele innych drobnych zmian pomogą Ci zaoszczędzić.
Zmiana taryfy prądu i własnych nawyków czy utylizacja starych sprzętów to pierwszy krok do obniżenia domowych rachunków. W dłużej perspektywie warto rozważyć instalację własnej fotowoltaiki. Autokonsumpcja energii to szansa na całkowite uniezależnienie się od rosnących cen prądu i inwestycja w lepszą przyszłość.
WawaLove na: