Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
kino domowe
Wojciech Grzesiak
27-02-2023 11:17

Kino domowe w kawalerce. Jak wybrać praktyczny sprzęt o dużych możliwościach?

Stworzenie namiastki sali kinowej w kawalerce wbrew pozorom nie jest trudne. Choć "salony" w małych mieszkaniach wymagają od lokatorów gimnastyki w kwestii połączenia przyjemności z praktycznością, to na szczęście można to pogodzić w przypadku sprzętu, który ma dać przyjemność z oglądania filmów lub grania w gry. Jak skomponować odpowiedni zestaw?

Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD
 Źródło: Adobe Stock
d1zdwjq
d1zdwjq

Kawalerka to mieszkanie o niewielkiej powierzchni, dlatego trzeba ją mądrze zagospodarować, by mimo wszystko mieć wrażenie przestrzeni i czuć się swobodnie. Jeżeli lubisz oglądać filmy lub grać na konsoli, to dostępne na rynku telewizory i sprzęt audio potrafią łączyć rozsądne gabaryty z wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem. Dzięki temu nie musisz rezygnować z ulubionych rozrywek, a z naszego poradnika dowiesz się, jak skompletować odpowiedni sprzęt.

Jak dużo to za dużo?

Najważniejsza kwestia to oczywiście wybór telewizora i tutaj mamy dobrą informację, ponieważ obecnie złotym standardem nie jest już Full HD – tylko 4K. Oprócz tego, że rozdzielczość 4K to ostrzejszy i pełen szczegółów obraz, to przede wszystkim ma to znaczenie dla odległości, w jakiej powinno się siedzieć od ekranu. W przypadku telewizorów Full HD dokonywało się obliczeń, zakładając, że na każdy cal przypada 3–4 cm odległości.

Przy 4K przelicznik wynosi 1,5 cm, dlatego przy zakupie telewizora sprawdź również modele o większych przekątnych. Na przykład dla popularnego obecnie rozmiaru 55 cali z rozdzielczością 4K odległość oglądania będzie wynosiła zaledwie 82,5 cm. Jeżeli chcesz, żeby odbiornik dobrze wyglądał, to zwróć uwagę np. na telewizor Samsung 55 cali, który po wyłączeniu zamienia się w obraz. Do tego producent oferuje wymienne ramki, które pozwalają dopasować urządzenie do wnętrza.

Alternatywa dla kina domowego

Kina domowe już dawno przestały być potrzebne do uzyskania dobrego brzmienia, ponieważ zostały wyparte przez mniejsze i prostsze w instalacji oraz obsłudze soundbary. Te małe belki zapewniają mocny oraz czysty dźwięk, ale zajmują niewiele miejsca. Większość jest wyposażona w moduł Bluetooth, dzięki czemu możesz słuchać ulubionej muzyki puszczanej również ze smartfona.

d1zdwjq

W bardziej rozbudowanych modelach zestaw zawiera osobny, bezprzewodowy subwoofer, a czasem nawet dodatkowe satelity. Do tego grająca belka jest tańsza niż zakup amplitunera i głośników lub kolumn. Na przykład soundbary Samsung z dekoderami Dolby Digital Plus i DTS Virtual: X można kupić już za ok. 1,5 tys. zł. Mocny soundbar z subwooferem to już coraz częściej wydatek w przedziale poniżej 1 tys. zł. To wszystko sprawia, że mieszkając w kawalerce, możesz cieszyć się nie tylko wysokiej jakości obrazem, ale również dobrym brzmieniem.

Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD
d1zdwjq
d1zdwjq